شنبه, 3 آبان 1399

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۱۵:۳۶:۰
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ 
پخش مصاحبه آقای دكتر اربابی عضو هیات علمی موسسه با عنوان «مدیریت بهینه آفت كنه درختان انجیر» از برنامه تلویزیونی ركوردداران در شبكه اول سیما

طبق هماهنگی به عمل آمده توسط واحد روابط عمومی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور، آقای دکتر مسعود اربابي عضو هيات علمي بخش تحقیقات جانورشناسی موسسه، روز دوشنبه 21 مهرماه سال 1399 در برنامه تلویزیونی «ركوردداران» که هر روز از شبکه اول سيما پخش می‌شود به موضوع: «مديريت بهينه آفت كنه درختان انجير» پرداخت. ویدئوی کامل این مصاحبه از لینک زیر  قابل دسترسی است:

https://www.telewebion.com/episode/2392533

در اوایل سال 1398 یکی از باغداران منطقه گرمسار، نمونه برگ‌های درختان انجیر جوان (با عمرکمتر از 2 سال) با علایم آلودگی شدید به ویروس موزائیک انجیر را به موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور ارسال نمود. این نمونه‌ها توسط آقای دکتر اربابی در آزمایشگاه تحقیقات کنه شناسی موسسه مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به شدت علایم آلودگی ویروسی و انتقال آن توسط کنه ناقل، تمام برگ های درختان این باغ به این ویروس آلوده شده بودند. در بررسی‌های انجام شده در آزمایشگاه کنه‌شناسی موسسه، با توجه به خسارت اقتصادی ناشی از حذف درختان آلوده برای باغدار، دستورالعمل های کنترل و مدیریت کنه ناقل این بیماری ویروسی ارائه و بر اجرای منظم و دقیق آن تاکید گردید. آقای مهندس روحی به عنوان یک باغدار علاقمند و مسئول با انجام تمامی توصیه ها از سال گذشته ضمن کنترل دقیق کنه ناقل، موفق شد به خوبی این بیماری ویروسی را کنترل نماید. بدین ترتیب ضمن تولید بیش از 12 برابر انجیر نسبت به سال گذشته، موفق به برداشت محصول تا 7 برابر بیشتر در مقایسه با میانگین عملکرد باغات مشابه انجیر در منطقه شد. به نحوی‌که ارزش ریالی  محصول کیفی و ارگانیک این باغ تا 35 درصد نسبت به سایر باغات انجیر گرانتر و در محل باغ خریداری شد. نتایج  اجرای دستورالعمل های توصیه‌ شده در کنترل بیماری و افزایش محصول، موجب رضایت وخرسندی مسئولین محلی در بازدید از این باغ گردید.

 

امتیاز :  ۴/۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها