دوشنبه, 13 آذر 1402

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ 
تقدیر از اعضای هیات علمی موسسه در اولین جشنواره ملی منابع ژنتیكی كشاورزی و منابع طبیعی و بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی

به گزارش روابط عمومي مؤسسه، «اولين جشنواره ملي منابع ژنتيكي كشاورزي و منابع طبيعي و بزرگداشت روز جهاني تنوع زيستي» روز سه­ شنبه 19 مردادماه سال جاری با حضور آقای دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، آقاي دكتر اسكندر زند مشاور عالي وزير و مرجع ملي تنوع زيستي وزارت جهادكشاورزي، معاونان سازمان، مدیران کل دفاتر ستادی، روسا و محققان موسسات تابعه سازمان به صورت حضوری و وبینار در سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

در اين مراسم آقای دکتر جعفر آقایی رییس مرکز ملی ژنتیک و منابع طبیعی کشاورزی، درخصوص تنوع منابع ژنتیکی و سازگاری این گونه‌ها با توجه به تغییرات محیطی و فعالیت‌های صورت گرفته برای حفاظت از این منابع مطالبی عنوان کرد. وی هدف از برگزاری این جشنواره را گردآوری نتایج حاصل از پژوهش‌های صورت گرفته در سطح کشور و دستاوردهای حاصله عنوان کرد.

حجت الاسلام سعیدیان مسئول نماینده ولی فقیه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از تنوع زیستی به عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و به لزوم حفظ آن اشاره نمود.

آقاي دكتر اسکندر زند مشاور عالي وزير و مرجع ملي تنوع زيستي وزارت جهادكشاورزي ضمن مروری بر تنوع زیستی جهان و بررسی عملکرد دهسال گذشته و برنامه دهساله آینده به معرفی سایت تنوع زیستی و کتب بارگذاری شده در آن پرداخت. وی افزود: حفاظت و توسعه دو امر مهم هستند که نقش حفاظت پایداری توسعه است، اما امروزه با سرعت گرفتن توسعه شاهد زوال و تخریب بی سابقه تنوع زیستی هستیم.

آقاي دكتر شهاب منظري رییس بخش تحقیقات رده بندی حشرات موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور نیز به معرفی موزه های حشرات، جانوران و قارچ ها و هرباریوم های وزارت جهاد کشاورزی در دو موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع پرداخت.

 سپس آقای دکتر نجفیان رییس موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر در سخنانی به تحقیقات صورت گرفته در این موسسه در زمینه تنوع زیستی، منابع ژنتیکی و تهدیداتی که از سوی عوامل خسارتزای زنده متوجه آنهاست پرداخت. آقاي دكتر بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نیز ضمن تاکید بر توجه به منابع زیستی، به نقش مهم مطالعات حوزه منابع ژنتیکی در پایداری محیط زیست اشاره نمود. وی هدف اصلی برگزاری این جشنواره را ارج نهادن به زحمات محققان این عرصه عنوان کرد.

در پايان اين مراسم در بخش معرفی برترین‌های جشنواره از آقاي دكتر اميرحسين پهلواني رئيس بخش تحقيقات رستني­هاي موسسه برای دستاورد برتر «تنوع زيستي، پراكنش، اندميسم و حفاظت گياهان ايران و كشورهاي مجاور با تأكيد بر جنس فرفيون و گزارش 11 گونه جديد از ايران» و آقاي دكتر شهاب منظري  رئيس بخش تحقيقات رده­بندي حشرات مؤسسه برای دستاورد برتر «موزه حشرات هایک میرزایانس» تقدیر به عمل آمد. با تبریک فراوان و آرزوی موفقیت روزافزون برای این همکاران تلاشگر و دانشمندان عرصه تنوع زیستی.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها