دوشنبه, 13 آذر 1402

موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور

  • ساعت : ۰۰:۰۰
  • تاريخ :
     ۱۴۰۰/۰۶/۰۸ 
بازدید معاون محترم وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج كشاورزی از موسسه

به گزارش روابط عمومی موسسه، روز یکشنبه 7 شهريورماه سالجاری آقاي دكتر کامبیز بازرگان معاون محترم وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي از موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور، امکانات، موزه ها و فعالیت های در دست انجام آن بازدید به عمل آورد.

آقای دکتر بازرگان با همراهی آقای دکتر حسین جعفري رئیس و آقاي دكتر احمد حيدري معاون برنامه ريزي و پشتيباني موسسه تحقیقات گیاه ‌پزشکی کشور ضمن بازدید از آزمایشگاههای باقیمانده آفتکش‌ها و آزمایشگاه فرمولاسیون آفتکش های گیاهی در بخش تحقیقات آفتکش ها و آزمایشگاه مایکوتوکسین ها در بخش تحقیقات بیماری‌های گیاهی، از آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی، فعالیت های انجام شده در حوزه آفت­كش ها و بيماري­هاي گياهي و پیشرفت های حاصل از تحقیقات در دست انجام اطلاع حاصل نمود. وی نقش موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور در سلامت جامعه و کشاورزی را بسیار مهم شمرده و بر افزایش تعامل آن با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سلامت محصولات کشاورزی و انسان تاکید نمود. 

در ادامه، ضمن حضور در ساختمان «مركز رشد و نوآوری فناوری های گیاه پزشکی» و آشنایی با امکانات و شرکت‌های دانش بنیان مستقر در آن، توضیحات مبسوطی توسط آقای دکتر رضا پوررحیم رئیس مرکز رشد در خصوص نحوه فعالیت‌ این مرکز و شرکت های مستقر در آن ارائه گردید. این مرکز در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دی ماه) سال گذشته با حضور آقای دکتر جوادی معاون محترم پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افتتاح گردید. این ساختمان با سطح زیربنای حدود 700 مترمربع در دو طبقه ظرفیت پذیرش حدود 15 واحد فناور را داشته و در مجاورت بخش های تحقیقاتی موسسه قرار دارد. تعدادی از شرکت‌های مستقر در این مرکز رشد مربوط به اعضای هیات علمی و پژوهشگران موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور است که با هدف تجاری سازی یافته های خود در این مرکز فعالیت می کنند.

رییس محترم سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در ساختمان موزه موسسه حضور یافت و توضیحاتی درخصوص تاریخچه‌ «موزه حشرات هایک میرزایانس»، نمونه های موجود در این موزه، اهمیت آنها در تحقیقات کشاورزی و تنوع زیستی توسط آقای دکتر شهاب منظری رئيس بخش تحقیقات رده‌بندی حشرات، ارائه گردید. همچنین از هرباریوم وزارت جهادکشاورزی شامل مجموعه گیاهان، علف های هرز و قارچ‌های زنده و غیرزنده واقع در موسسه بازدید به عمل آمد وآقاي دكتر امیرحسین پهلوانی رئیس بخش تحقیقات رستنی‌ها توضیحاتی درخصوص  تاریخچه و اهمیت هرباریوم ایران ارائه نمود. آقای دکتر بازرگان بر اهمیت مجموعه های موجود در موزه های موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور در حفظ ذخایر ژنتیکی کشور و نگهداری آنها تاکید نمود. سپس حاضرین از غرفه های مختلف نمايشگاه دائمي مؤسسه مستقر در ساختمان موزه بازديد کردند.  

در ادامه، معاون محترم وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي از ساختمان در حال ساخت گلخانه های متمرکز گیاه پزشکی واقع در محوطه 15 هکتاری در مجاورت ساختمان مرکزی در دست احداث، امکانات و فضاهای آن بازدید و درجريان تكميل اين پروژه عظيم قرارگرفت.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها